wtorek, 10 grudnia 2013

Przewodniki po Warszawie - kilka propozycji w związku z ostatnimi spacerami!


Nie ulega wątpliwości, że Warszawa dla początkujących to projekt-przewodnik.

Warszawa dla początkujących w CSW w grudniu 2011
/ fot. Karola Błażejczak
W tym tygodniu czekają nas dwa ostatnie spacery w ramach tegorocznej edycji, pokusiłam się więc o zestawienie publikacji, które mogą być przydatne dla przyjezdnych i nie tylko. Dodatkowo zachęciła mnie do tego seria ciekawych książek o stolicy, na które ostatnio się natknęłam – chodzi o albumy na temat przedwojennej Warszawy. Wśród nich znajdziecie na przykład Przedwojenne Kamionek, Grochów, Saską Kępę, Przedwojenne Śródmieście czy Przedwojenną żydowską Warszawę - którą mieliście okazję poznać po trosze również dzięki wizycie w Muzeum Historii Żydów Polskich.


Warszawa po kilkudziesięciu latach wygląda zupełnie inaczej i warto poznać tę, której nie zobaczymy już współcześnie. O tym, że wiele osób wciąż interesuje się przeszłością stolicy, świadczy zresztą niebywała popularność filmu Warszawa 1935.


Źródło: strona www Wyd. RM
Co więcej, warto sięgnąć po "Przewodnik po warszawskich blokowiskach" - okazuje się, że nie tylko w Śródmieściu możemy odkryć sporo architektonicznych smaczków. O tym, jak stolicę projektowano w Międzywojniu, dowiecie się z "Warszawy niezaistniałej". Fanów i fanki architektury urzeką też zapewne Archimapy. Jeśli z kolei interesuje Was historia kobiet - sprawdźcie "Warszawę Kobiet". Chcecie nie tylko czytać, ale też działać (i to w różnych obszarach) - za przewodnik po stolicy za dnia i w nocy posłuży Wam klasyka gatunku - "Zrób to w Warszawie". 

Jakie są Wasze ulubione przewodniki?